Осінні свята

 

Різдво Пресвятої Богородиці
 Двадцять першого вересня за новим стилем є свято Різдва Пресвятої Богородиці, або, як кажуть у народі, - Друга Пречиста. З цим святом в'яжеться день Рожениць, коли жінки, в яких немає дітей, справляють, бувало обід і запрошують людей до себе на обід. 
З цього дня можна було засилати сватів (весілля справляли тільки з Покрови).
В цей час в Україні зазвичай ідуть дощі, а тому кажуть "Друга Пречиста дощем поливає!"

 

Здвиження
Двадцять сьомого вересня за новим стилем є свято Воздвиження Чесного і Животворчого Хреста Господнього, або, як кажуть у народі, - Здвиження.
"На Здвиження земля движиться ближче до зими", а тому від цього часу наступають холодні дні і птиці вилітають до вирію. Вирій, за народною уявою, - це тепла країна, де ніколи не буває зими і де живуть тільки птиці. Першою до вирію летить зозуля, бо вона є ключницею вирію. До вирію повзуть і гади, а тому в день Здвиження небезпечно ходити в ліс.
На Київщині дітям кажуть, що в день Здвиження гади заповзають у велику яму і там лижуть гадючий камінь.

 

Свята Покрова
 Чотирнадцятого жовтня за новим стилем є свято Покрови Пресвятої Богородиці, або, як звичайно кажуть, "Покрови", чи "Святої Покрови".
На Запоріжжі була церква святої Покрови і запорізькі козаки, вважали святу Покрову своєю покровителькою.
В побуті села Покрова - це був саме сезон на сватання та весілля, а тому дівки, яким уже надокучило дівувати, молилися:
"Свята мати, Покровонько, накрий мені головоньку, хоч ганчіркою, аби не зосталась дівкою".
На Поділлі дівчата казали:
"Свята мати, Покровонько, завинь мою головоньку, чи в шматку, чи в онучу - най ся дівкою не мучу"!
Господарі примічали погоду: якщо на Покрову вітер віяв з півночі, то це знак, що зима буде холодна і з великими снігами, а як із півдня, то тепла.

 

Святого Дмитра
 Восьмого листопада за новим стилем є день святого Великомученика Димитрія, а в народі кажуть: "святого Дмитра", або просто - Дмитра.
Святий Дмитро вже приносить зиму.
У Дмитрову, або "родинну", чи ще інакше - "дідову" суботу справляють осінні поминки померлих родичів. Поминають парастасом у церкві та обідом вдома.
З уваги на недалекі пилипівчані запусти сезон сватання кінчається. Незасватані дівки вважають сезон за втрачений; з цього приводу існує народня приовідка:"До Дмитра дівка хитра (перебирає женихами), а по Дмитрі хоч комін витри", мовляв, годиться на все.