Твої права як дитини
Люди різних національностей, різних можливостей, різних віросповідань і різного кольору шкіри мають рівні права. Це один з основних принципів Загальної Декларації прав людини, прийнятою Генеральною Асамблеєю ООН в 1948 році.
Права людини починаються з прав дитини. Ти маєш всі загальнолюдські права:

Право на життя;

Право на рівність;

Право на особисту безпеку та свободу;

Право на рівний захист законом;

Право на захист від усіх форм дискримінації;

Право на здоров’я;

Право на рівність на робочому місті;

Право на свободу від тортур та інших нелюдських, жорстоких або принизливих дій та покарань.

Це підтверджено в Конвенції про права дитини, що прийнята Генеральною Асамблеєю ООН в 1989 році і набула чинності в Україні з 27 вересня 1991 року. Цей документ створений для того, щоб захистити тебе і надати якнайкращі умови для розвитку та реалізації твоїх прав. В Конвенції підкреслюється, що ти маєш право на свою думку и на те, щоб при вирішенні будь-яких питань, які тебе стосуються, твої інтереси враховувались якнайкраще.
Це не означає, що ти тільки й повинен(на) робити, що набридати дорослим своїми зауваженнями. Але, коли мова іде про те, з ким тобі товаришувати, кого любити, чи з ким із батьків зустрічатися чи жити у випадку їх розлучення – ти маєш право не тільки мати свою думку, але й відстоювати її.
Ніхто не може насильницьки примусити тебе робити те, що тобі неприємно чи може завдати шкоди. Але, знов таки – не сподівайся, що це звільняє тебе від навчання у школі чи виконання якоїсь роботи вдома. Батьки та держава несуть відповідальність за те, щоб ти виріс(ла) освіченою, працелюбною та відповідальною людиною – це теж записано в Конвенції про права дитини.
А от втручатися в твоє особисте життя, читати твої листи чи записи або робити спроби виселити тебе з квартири – це вже порушення твоїх прав. Держава має обов’язок захищати тебе від усіх форм насильства і жорстокого поводження! Це – коли тебе б’ють, ображають, принижують, надсміхаються над речами, які важливі й дороги для тебе, не дозволяють ходити до школи і зустричатися з друзями, не надають необхідної медичної допомоги, не розмовляють з тобою або зачиняють в кімнаті та інших місцях. З таким поводженням ти можеш зустрітися в школі, вдома, на вуліці… Так само як і з насильни втягуванням в сексуальні стосунки або вживання наркотиків.
Все, що принижує тебе, шкодить та робить боляче з метою залякати тебе – це порушення твоїх прав.
Не терпи цього! Є люди, які тобі допоможуть! Ти можеш звернуться до соціальної служби для сім’ї, дітей та молоді, до шкільного психолога, або до дорослого, якому ти довіряєш і який тебе не зрадить! Не залишайся наодинці зі своїми проблемами!
Головне, знай – безвихідних ситуацій немає! Певно, в Україні, так само і в інших державах, ще далеко не завжди забезпечуються права, які декларуються в Конвенціїї. Але якщо ти знатимеш свої права, тобі легше буде захистити себе.
Тільки не забувай – такі самі права як і ти має кожна людина! Реалізуючи свої права, намагайся поважати права інших, поставити себе на їх місце. Спробуй зробити це – і ти побачиш, як зміниться світ і люди, що тебе оточують.




Джерело: https://www.vinnytsya.info/info.aspx?langID=1&pageID=727