Валеологічні поради

1.АДАПТАЦІЯ  ДО ШКІЛЬНОГО НАВЧАННЯ

Розпочався новий навчальний рік.

Нове середовище, нові друзі, нові вчителі, нові підручники...Змінився ритм життя дитини, її харчування, різко збільшилося навантаження, адже майже цілий день вона проводить у школі. Вона відповідає на уроках, відвідує цікаві гуртки й секції, займається спортом. Потрібно вивчити багато нового, запам'ятати безліч різноманітних речей, оволодіти практичними навичками. Все це вимагає напруження адаптаційних сил організму дитини, активізації обміну речовин, збільшує потребу в енергії, вітамінах, мінеральних речовинах.

Саме в цей складний і напружений період у дітей доволі часто виникають проблеми зі здоров'ям. Проте більшості з них батьки здатні запобігти. Прислухайтеся до порад, уміщених у на нашій сторінці доктора медичних наук, професора Няньковського Сергія Леонідовича, і ваша дитина завжди буде здорова, весела й енергійна.

2.Як зберегти дитині нормальний зір?

Завдяки зору ми пізнаємо світ, отримуємо основну інформацію про те, що нас оточує. Будь-яка діяльність пов'язана із зором, тому так важливо, щоб цей великий дар природи не постраждав у процесі життєдіяльності. Для початку розглянемо будову органа зору.

Стан зору сучасної дитини

Досягнення цивілізації не завжди є благом. Поняття працездатності й утоми, властиві окремим органам і системам людини, мають відношення й до очей. У цих випадках говорять про зорову працездатність або зорову втому. Заняття в школі, додаткові навантаження (музика, іноземні мови, перегляд телепередач тощо) слід віднести до напруженої зорової праці. Крім того, на гостроту зору впливають режим зорової роботи, освітлення робочого місця, відстань від книги до очей. Кут нахилу над столом також має значення для роботи органа зору. Якщо дитина скаржиться на різь в очах, поганий зір, сльозотечу, пояснюючи цим свою непосидючість, небажання вчитися, то йдеться про зорову стомлюваність (синдром утоми зору, астенопія). Напружена зорова робота, особливо при недостатньому освітленні, часто призводить до формування так званої робочої (адаптаційної) короткозорості. Адаптаційна (робоча) і нормальна (фізіологічна) короткозорість є найбільш частими видами короткозорості у дітей (приблизно 90% усіх випадків короткозорості).

Ризик виникнення адаптаційної короткозорості збільшується при: ослабленій акомодації (здатності ока змінювати свою оптичну установку й чітко бачити віддалені й близькі предмети);

слабкості війчастого (акомаційного) м'яза, обумовленої вродженим або придбаним дефектом.

Природного відчуття втоми очей діти, на відміну від дорослих, не помічають. Ось чому стан зору дитини повинен бути предметом постійної уваги батьків.

Обставини, що впливають на короткозорість

 

1. Генетично обумовлені індивідуальні розміри очного яблука.

 Очне яблуко формується поступово, і остаточно його розмір визначається по завершенні росту людини (в середньому, у дівчат у 18 років, а в юнаків у 22 роки).

 По завершенні росту людини короткозорість не прогресує.

 

2. Напружена зорова робота.

 

3. Вроджені дефекти форми й розмірів очного яблука.

 

4. Вроджена або придбана хвороба білкової оболонки ока (склери).

 

5. Спазм м'яза, що регулює форму кришталика (війчастого м'яза).

 

 

Поради щодо профілактики й лікування

 захворювань очей

 

Насамперед, необхідно впорядкувати режим зорової роботи:

 чергувати 35~45 хв. занять з 15 хв. відпочинку (перебування надворі, фізичні вправи, ні в якому разі не телевізор або комп'ютерні ігри).

Потрібно по можливості зменшити всю зорову роботу поблизу.

 Бажано, щоб шрифт у книзі був не дуже дрібним.

           Попередити напругу очей також допомагають нормальний психологічний клімату родині, відсутність стресових ситуацій, заняття фізкультурою, спортом, гімнастичні вправи для очей.

 

 

Гімнастика для очей

 

 

1. Не рухаючи головою, подивитися вправо-вліво і вгору-вниз; ліворуч-униз і праворуч-униз; праворуч-вгору й ліворуч-вгору. Повторити 10 разів.

 

 2. Кругові рухи очних яблук праворуч, потім ліворуч (10 разів).

 

 3. Витягнувши вперед праву руку, подивитися на кінчик вказівного пальця. Наближати палець до носа й назад, не відриваючи погляду (3-5 разів).

 

 4. Вправа з "чіткою позначкою". На віконній шибці на рівні очей дитини роблять чітку позначку завбільшки з маленьку монету. Стоячи біля вікна на відстані 30~40 см, подивитися на який-небудь віддалений предмет (дерево, будинок тощо), потім перевести погляд на позначку. Повторювати вправу повільно, 5-15 разів. (Якщо дитина носить окуляри, вправу виконувати в окулярах.)

 

Рекомендується використання мінеральних комплексів для збереження гостроти зору.

 Здавна для підвищення гостроти зору, лікування багатьох захворювань очей, а також для загального поліпшення зору застосовували екстракт чорниці. Основні активні інгредієнти чорниці (антоціанозиди) - потужні рослинні поліфенольні антиоксиданти. У сполученні з бета-каротином (провітаміном А), іншими вітамінами й мінералами фармакодинамічні властивості антоціанозидів набувають додаткового позитивного ефекту, особливо у випадку прогресуючої короткозорості та її ускладнень. Потреба в антиоксидантах збільшується внаслідок впливу негативних факторів зовнішнього середовища, а також при наявності супутніх хронічних захворювань.

 В Україні таким комплексом, що містить необхідні інгредієнти для поліпшення функціонування органа зору в дітей, є препарат СТРІКС Дитячий виробництва компанії Ферросан А/З (Данія). Препарат СТРІКС Дитячий рекомендується при синдромі втоми зору під час тривалої зорової напруги в дітей у віці 7-12 років, а також для профілактики й лікування міопії у дітей від 7 років.

 1 таблетка препарату СТРІКС Дитячий містить: 25 мг екстракту чорниці, що дорівнює 5,4 мг антоціанозидів; 1,2 мг бета-каротину; З мг цинку; 5 мг вітаміну Е; 50 мг вітаміну С; 10 мкг селену.

 Бета-каротин має виражену антиоксидантну дію, захищає клітини від пошкодження активними формами кисню й вільними радикалами.

 Вітамін С - потужний антиоксидант, він відновлює окислювально-антиоксидантну рівновагу й енергетичне забезпечення як організму в цілому, так і безпосередньо тканин ока. Вітамін С не синтезується в організмі людини. У разі недостатнього надходженні цього вітаміну ушкоджується сполучна тканина. Вітамін Е, мікроелементи селен і цинк - необхідні антиоксиданти й важливі складники хімічних процесів, що відбуваються в тканинах ока, вони сприяють оптимальній роботі органа зору.

 СТРІКС Дитячий випускається у вигляді жувальних таблеток з приємним смаком, не містить штучних барвників і консервантів.

 СТРІКС Дитячий рекомендований як додаткове джерело антоціанизидів, вітамінів С и Е, мінералів цинку, селену для покращення функціонування органа зору.

 Компанія Ферросан А/З (Данія) потурбувалася й про дорослих. Комплекс з назвою СТРІКС тепер подбає про здоров'я очей мам і тат, а також дідусів і бабусь.

 

 

Консультує головний офтальмолог Міністерства охорони здоров'я України, президент Асоціації дитячих офтальмологів України, професор Сергій Риков.

 

Джерело інформації журнал "Пізнайко"

3.Як захистити дитину від застуди та грипу?

 Доведено, що кожна людина хворіє на простудні інфекції не менше 4-5 разів на рік. Але організм дорослого вже зустрічався з більшістю поширених збудників і має до них імунітет. Тому захворювання протікає в легкій формі й іноді сприймається просто як втома або перевантаження на роботі.

 

 

 У маленьких дітей такого імунітету ще немає, їхній організм тільки формує його. Тому не варто впадати у відчай, що ваша дитина частіше хворіє після того, як почала відвідувати дитячий садок або школу. Просто вона більше контактує з дітьми, що приходять в дитячу установу з такими ознаками вірусних інфекцій, як нежить, кашель тощо.

 Як правило, через якийсь час організм дитини адаптується, вироблений імунітет стає надійним захистом від агресії вірусів. Завдання батьків і медиків - максимально допомогти дитині в період адаптації. Окремо слід зупинитися на тому, що робити, якщо ваша дитина все-таки занедужала.

 

 

У першу чергу треба звернутися по допомогу до вашого педіатра або сімейного лікаря. Ні в якому разі не давайте дитині аспірин і анальгін - ці препарати призначені тільки для лікування дорослих і дітей старшого віку і мають виключно медичні показання!

 

 

Обов'язковою умовою нормальної роботи організму в будь-якому віці, а особливо в дитячому, є постійне й у необхідних кількостях надходження вітамінів і мікроелементів. Перевагу, безумовно, слід надавати природним джерелам вітамінів для дітей, але в нашому регіоні забезпечити це практично неможливо. Тому дитині необхідні досить тривалі (1-2 місяці) регулярні курси якісної вітамінотерапії, особливо в зимово-весняний та осінній періоди. У такому випадку, якщо дитина все-таки захворіє, збільшуються її шанси перенести хворобу без ускладнень і швидко одужати.

 

 

Обов'язковим є проведення курсу вітамінотерапії після перенесеного вірусного захворювання або грипу, оскільки це сприяє швидкому відновленню імунної системи дитини. Фахівці зазвичай рекомендують вітамінні препарати "Мульти- табс", адаптовані для дітей різного віку. Для дітей до року з успіхом можна використовувати краплі "Мульти-табс Бебі" по 1 мл один раз на день, від 1 до 4 років - смачні жувальні таблетки "Мульти-табс Малюк", від 4 до 10 років - "Мульти-табс Юніор" або "Мульти-табс Школяр". Більш старшим дітям, як і дорослим, доцільно приймати "Мульти-табс Класичний" по 1 таблетці 1 раз на добу під час або після їжі.